Badania diagnostyczne są jedną z najbardziej stresujących części każdego badania lekarskiego. Mogą być przerażające dla każdego dziecka, ale szczególnie dla przedszkolaków, które dopiero zaczynają się godzić ze swoimi lękami przed takimi rzeczami jak potwory i duchy. Badanie dziecka pod kątem chorób to coś, czego nie można odłożyć na później, niezależnie od tego, jak bardzo jest to trudne. I choć wszyscy rodzice chcą chronić swoje maluchy przed wszystkim, co złe, niektóre badania diagnostyczne są kluczowe dla zapewnienia zdrowia dziecka. Zanim zabierzesz dziecko na badanie diagnostyczne, najlepiej przygotuj je na to, co je czeka. Pomoże to zmniejszyć stres, który odczuwa podczas tego procesu i złagodzi strach, który towarzyszy takim strasznym tematom jak zarazki i bakterie.

Jak przekonać dziecko, żeby się przebadało?

Jeśli lekarz zalecił jakieś badania diagnostyczne, musisz się upewnić, że dziecko otrzyma leczenie, którego potrzebuje. Ale jeśli Twoje dziecko stale spotyka się z lekarzami i ma inwazyjne testy, jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będzie w pełni współpracować z pediatrą. Jeśli chodzi o poddawanie dziecka badaniom, musisz wprowadzić system nagród. Upewnij się, że dziecko wie, do czego służy badanie i wyjaśnij, dlaczego jest ono konieczne. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, można je również włączyć w proces podejmowania decyzji. Da to dziecku poczucie władzy i sprawi, że będzie miało poczucie, że bierze aktywny udział w dbaniu o swoje zdrowie. Ważne jest również, aby z góry ustalić z dzieckiem oczekiwania. Upewnij się, że nie ma ono fałszywych oczekiwań co do procesu, np. że badanie krwi będzie tak proste jak zrobienie zastrzyku.

Jak przygotować 4-latka do pobrania krwi?

Myśl o igle wbijającej się w skórę dziecka może przyprawić o dreszcze nawet najodważniejszych rodziców. Najłatwiejszym sposobem na przygotowanie dziecka do pobrania krwi jest wyjaśnienie, co się stanie przed, w trakcie i po zabiegu. Aby pomóc dziecku się zrelaksować, spróbuj puścić mu muzykę lub poczytać książkę. Jeśli dziecko lubi pluszowe zwierzęta, poinstruuj je, aby mocno trzymało zabawkę podczas pobierania krwi. Można również przygotować dziecko na uczucie igły, przykładając zimny kompres na skórę przed pobraniem krwi. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do pobierania krwi, może być w stanie przejść przez ten proces bez żadnych porad. Jeśli jednak Twoje dziecko jest zupełnie nowe w pobieraniu krwi, być może będziesz musiał spróbować kilku różnych rzeczy, aby ułatwić ten proces.

Jak przygotować się do badań diagnostycznych?

W zależności od rodzaju badań diagnostycznych, jakie otrzymuje Twoje dziecko, będziesz musiał przygotować je do badania różnych części ciała. Dotyczy to m.in. badania krwi, analizy moczu, badania uszu i posiewów. Jeśli zamierzasz pobrać próbkę krwi, powinieneś zmierzyć temperaturę dziecka przed jej pobraniem. Temperatura dziecka może się wahać w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli przyjmuje ono leki obniżające gorączkę. Kiedy przygotowujesz się do któregokolwiek z tych badań, ważne jest, aby upewnić się, że Twoje dziecko jest odpowiednio nawodnione. Jeśli dziecko jest zbyt odwodnione, jego próbka krwi może być zbyt gęsta i zakrzepnąć przed pobraniem.

Czy do wykonania CBC dziecko musi być na czczo?

Badanie CBC, czyli pełna morfologia krwi, jest często wykonywane jako część corocznego badania fizycznego dziecka. Próbki krwi pobiera się z żyły w ramieniu, ale badanie krwi w kierunku anemii obejmuje również próbkę krwi pobraną z palca dziecka. CBC pacjenta z anemią pokaże, że liczba czerwonych krwinek jest niższa niż normalnie. Dzieje się tak, ponieważ organizm wykorzystuje żelazo zawarte w czerwonych krwinkach do produkcji energii. Anemia może być spowodowana przez wiele rzeczy, w tym genetyki, diety, choroby, a nawet stresu. Aby uzyskać najdokładniejszy odczyt, CBC musi być wykonane podczas okresu postu pacjenta. Jest to czas przed spożyciem pokarmu przez daną osobę. Jak długo należy czekać, zależy od wieku pacjenta.

Jak oswoić dziecko z lekarzem?

Kiedy zabierasz dziecko do specjalisty medycznego, chcesz, aby było mu jak najbardziej wygodnie. Jeśli spotykasz się z lekarzem po raz pierwszy, musisz upewnić się, że Twoje dziecko czuje się zrelaksowane i komfortowo w pokoju egzaminacyjnym. Możesz to zrobić mówiąc do dziecka kojącym głosem i upewniając się, że w pomieszczeniu nie jest zbyt jasno. Należy wyjaśnić, co się dzieje podczas badania, aby dziecko wiedziało, czego się spodziewać. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo zdenerwowane, spróbuj dać mu coś do zabawy, np. piłeczkę antystresową.

Czy dziecko może jeść mleko przed badaniem krwi?

Przed każdym pobraniem krwi pediatra może poprosić Cię o wstrzymanie się z jedzeniem i piciem przez pewien okres czasu. Ten okres oczekiwania może się różnić w zależności od rodzaju badania krwi, które wykonujesz, więc upewnij się, że pytasz o to, kiedy umawiasz się na badanie. Większość badań krwi może być wykonana niezależnie od tego, co dziecko zjadło lub wypiło przed pobraniem. Pamiętaj, aby zapytać swojego pediatrę, jak długo należy czekać przed jedzeniem i piciem, jeśli nie jesteś pewien. Istnieje jednak kilka wyjątków. Na przykład, jeśli Twoje dziecko otrzymuje badanie krwi na niedobór żelaza, jedzenie może wpłynąć na wyniki. Suplementy żelaza mogą pojawić się w wyniku badania krwi, więc Twoje dziecko powinno zjeść coś bez żelaza przed badaniem krwi.

Jaka jest morfologia u dziecka?

Kiedy pobierasz próbkę krwi dziecka, możesz wybrać, aby krew została pobrana z żyły lub z kapilary. Próbka krwi włośniczkowej jest jednak mniej wiarygodna jako narzędzie diagnostyczne. Większość badań krwi w gabinecie pediatrycznym została przełączona na wenipunkturę, która polega na pobraniu krwi z żyły. To, czego szukasz w raporcie z morfologii, to morfologia czerwonych krwinek. To mówi, jak nienaruszone są czerwone krwinki Twojego dziecka. Jeśli czerwone krwinki Twojego dziecka są uszkodzone lub nieregularne, może to wskazywać na niedobór żelaza. Jeśli martwisz się o zdrowie swojego dziecka, upewnij się, że robisz wszystko, co możesz, aby utrzymać je w zdrowiu. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a Twoje dziecko będzie gotowe do przejścia przez każde badanie diagnostyczne, którego potrzebuje, aby uzyskać odpowiednią opiekę.