Nie jest tajemnicą, że koszt budowy domu może być drogi. Zarówno instytucje finansowe jak i budowniczowie powiedzą Ci, że koszt budowy domu jest jednym z największych wyzwań dla potencjalnych nabywców domów w dzisiejszych czasach. Ale wcale nie musi tak być… Budowa domu może być przytłaczającym procesem, z całym planowaniem, pozwoleniami i finansowaniem. Ale kiedy już przebrniesz przez te wszystkie przeszkody i będziesz miał gotowe projekty, sprawy stają się o wiele łatwiejsze dla Twojego konta bankowego. Istnieją sposoby, aby zbudować dom na napięty budżet bez poświęcania jakości lub estetyki. Wszystko, czego potrzeba, to trochę starannego planowania i badań przed rozpoczęciem budowy, aby nie skończyło się na wydawaniu więcej niż możesz sobie pozwolić. Oto 10 wskazówek dotyczących budowy domu przy ograniczonym budżecie:

Sprawdź ceny materiałów

Zanim jeszcze zaczniesz rozważać projekt, upewnij się, że masz dobre pojęcie o średnich kosztach materiałów w swojej okolicy. Znając średnie koszty, możesz dokonać mądrych wyborów materiałowych, które pomogą utrzymać koszty na niskim poziomie. Skorzystaj z Internetu, aby zbadać koszty różnych materiałów budowlanych w Twojej okolicy. Jeśli budujesz na terenach wiejskich, gdzie nie ma wielu dostawców, być może będziesz musiał złożyć zamówienie online, ale pamiętaj, że koszty wysyłki mogą się sumować. Sprawdź również średni koszt pracy w swojej okolicy. Praca jest zazwyczaj największą częścią całkowitego kosztu projektu, więc rozpoczęcie od dokładnego oszacowania pomoże Ci utrzymać się w budżecie. Rozważ współpracę z budowniczym, który pomoże Ci utrzymać koszty na niskim poziomie, zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i robociznę.

Dokonuj mądrych wyborów materiałowych

Niektóre materiały są droższe od innych, ale mogą nie być warte dodatkowych kosztów. Na przykład, możesz być w stanie zaoszczędzić trochę kosztów wybierając materiał podłogowy o niższej jakości. Możliwe jest znalezienie wysokiej jakości materiałów podłogowych w niższych cenach, więc nie popełniaj błędu automatycznego wyboru najdroższej opcji. Istnieje wiele rzeczy, na których można zaoszczędzić pieniądze, takich jak okładziny zewnętrzne lub materiały dachowe. Możesz również być w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy, wybierając mniej kosztowne wykończenie ścian wewnętrznych i sufitów. Ponownie, niektóre z tych wyborów będą miały wpływ na ogólny wygląd domu, więc będziesz musiał zdecydować, ile jesteś gotów poświęcić dla oszczędności.

Zaplanuj ukryte koszty

Budowa domu wiąże się z czymś więcej niż tylko z kosztem materiałów; obejmuje również koszt pracy, pozwoleń i inspekcji, kształtowania krajobrazu i podłączenia mediów. Upewnij się, że uwzględniasz te koszty przy obliczaniu, ile będziesz musiał przeznaczyć na budowę domu. Ukryte koszty mogą pojawić się w każdej chwili w trakcie procesu budowy, a nie chcesz być złapany na krótką finansową. Nie sposób przewidzieć, ile wszystko będzie kosztować w Twoim projekcie, ale możesz uzyskać szacunkowe dane od budowniczego i porozmawiać z instytucją finansową o wszelkich potencjalnych kosztach, które mogą się pojawić.

Bądź elastyczny w swoim projekcie

Budowa domu to proces i będzie mnóstwo zmian, które będziesz musiał wprowadzić po drodze. Może się okazać, że pewne aspekty Twojego projektu po prostu nie działają z Twoim budżetem, więc bądź przygotowany na zmianę rzeczy wokół. Możesz również rozważyć zmianę projektu, jeśli twój budżet jest zbyt napięty, aby pozwolić na wszystko, co chcesz w swoim domu. Niektóre elementy projektu są droższe niż inne, więc jeśli masz ograniczony budżet, to ma sens wybrać taki, który jest mniej kosztowny.

Nie bój się targować

Jeśli kupujesz materiały, które są w magazynie, lub zatrudniasz wykonawcę, który ma wystarczająco dużo pracy, możesz być w stanie wynegocjować niższą cenę. Możesz być w stanie uzyskać lepszą cenę, jeśli zamówisz dużą ilość materiałów lub jeśli zapłacisz gotówką. Możesz również spróbować uzyskać lepszą cenę, jeśli jesteś skłonny poczekać kilka tygodni na dostarczenie materiałów lub jeśli jesteś skłonny wziąć materiały, które są na wylocie. Jeśli kupujesz od dostawcy, który ma umowę z producentem, możesz nie być w stanie uzyskać lepszej ceny. Nadal możesz zapytać, ale nie oczekuj, że zmienią cenę.

Myśl poza schematami dzięki automatyzacji

Możesz zaoszczędzić pieniądze, automatyzując pewne aspekty swojego domu. Na przykład, możesz zainstalować system nawadniania dla swojego krajobrazu. Możesz również zautomatyzować bramę garażową i rolety. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o ręczną obsługę tych elementów i zaoszczędzisz na kosztach ich instalacji. Możesz również pomyśleć o zainstalowaniu inteligentnego systemu ogrzewania lub chłodzenia. Systemy te zazwyczaj kosztują mniej niż tradycyjny system, a są bardzo energooszczędne. Pomogą Ci one również zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię.

Nie skąp na wysokiej jakości okna i drzwi

Materiały, z których wykonane są Twoje okna i drzwi, będą miały wpływ na wygląd i efektywność energetyczną Twojego domu przez lata. Może Cię kusić, by zaoszczędzić trochę pieniędzy, wybierając tańsze okna i drzwi, ale ich niska jakość będzie widoczna. W dłuższej perspektywie zapłacisz więcej, aby je wymienić. Wiele instytucji finansowych będzie wymagało określonego poziomu jakości przy finansowaniu budowy domu, więc upewnij się, że spełniasz te standardy i zapewniasz wysokiej jakości produkt na długie lata. Jeśli planujesz zakup nowych okien, sprawdź stronę internetową Energy Star, aby dowiedzieć się, które okna są najbardziej energooszczędne.

Wykończenie budynku

Wykończeniowa część twojego budynku jest kiedy wykonawcy robią wszystkie małe dodatki, jak instalowanie elektryki, hydrauliki, suchej zabudowy i malowanie. Uzyskaj oszacowanie od co najmniej dwóch wykonawców dla tej części budowy. To da ci dobry pomysł, ile to będzie kosztować i pomóc utrzymać się w budżecie. Co twoi wykonawcy opłata będzie zależeć w dużej mierze od tego, który stan jesteś budynku w i rodzaj wykończenia wybrać. Możesz być w stanie zaoszczędzić pieniądze poprzez uzyskanie niektórych z tych wykończeń wykonanych przez przyjaciół lub rodziny. W ten sposób nie trzeba płacić wykonawcy, aby to zrobić.

Budowa domu może być ekscytującym procesem, ale może być również bardzo stresująca. Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że budujesz dom, który pasuje do twojego budżetu, jest rozpoczęcie go wcześnie. Im wcześniej zaczniesz planować i oszczędzać, tym łatwiej będzie ci się zmieścić w budżecie. Przy odrobinie badań i starannego planowania, można zbudować dom na napięty budżet bez poświęcania jakości lub estetyki.