Nic nie pobije poczucia niezależności, jakie daje posiadanie własnego samochodu. Jednak posiadanie własnego pojazdu oznacza również odpowiedzialność za jego utrzymanie i konserwację. Jeśli bierzesz samochód w leasing lub go finansujesz, ważne jest, abyś zrozumiał konsekwencje posiadania samochodu, abyś mógł odpowiednio zaplanować swoje wydatki. Utrzymanie samochodu jest jednym z najbardziej znaczących wydatków związanych z posiadaniem samochodu, ale nie musi być uciążliwym ciężarem. Dbanie o swój pojazd może znacznie wydłużyć jego żywotność, co z kolei pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie.
Zaplanuj swój harmonogram konserwacji samochodu
Pierwszym krokiem do konserwacji samochodu jest stworzenie harmonogramu i trzymanie się go. Pozwoli Ci to wejść w nawyk regularnego sprawdzania zdrowia i funkcjonalności różnych systemów Twojego samochodu. Harmonogram konserwacji samochodu powinien zawierać następujące elementy:
- Wymiana oleju i filtra – Silnik Twojego samochodu jest smarowany olejem, który chroni go przed przegrzaniem i zużyciem. Raz w roku należy wymienić olej w silniku na olej o klasie zalecanej dla danego pojazdu. -Wymiana płynu przekładniowego i filtra – płyn przekładniowy należy wymieniać co 30 000 mil. -Płyn hamulcowy i klocki hamulcowe – raz do roku należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego i stan zużycia klocków hamulcowych. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata. -Filtr powietrza – czyszczenie lub wymiana filtra powietrza co 10 000 mil. -Pióra wycieraczek – wymieniaj wycieraczki co sześć miesięcy lub gdy zaczną się smużyć. -Elementy układu kierowniczego i zawieszenia – coroczny przegląd układu kierowniczego i zawieszenia. -Akumulator – akumulator samochodu jest kluczowym elementem, który dostarcza energii do uruchomienia samochodu. Należy sprawdzać stan naładowania akumulatora i wymieniać go co pięć lat.
Regularnie sprawdzaj olej i uszczelki
Stan oleju i uszczelek Twojego silnika to dwa najważniejsze wskaźniki zdrowia Twojego samochodu. Olej w Twoim silniku chroni wewnętrzne elementy przed przegrzaniem i zużyciem. Sprawdzaj poziom oleju raz w miesiącu i wymieniaj go co trzy miesiące lub zgodnie z harmonogramem serwisowym zalecanym przez producenta samochodu. Przypnij miernik do opon do wizjera i używaj go raz w miesiącu, aby sprawdzić bieżnik opon. Opony należy wymienić, gdy pozostało w nich mniej niż 2/32 bieżnika.
Na ciśnienie w oponach samochodu wpływa wiele czynników, w tym temperatura, obciążenie i wiek opony. Sprawdzaj ciśnienie w oponach raz w miesiącu i reguluj je zgodnie z instrukcją obsługi samochodu.
Wymiana opona i zrób przegląd
Zmiana i wyważanie opon pozwoli Ci zaoszczędzić tysiące na naprawach i wymianie opon. Opony z zaniżonym ciśnieniem, nierównomiernie zużyte lub takie, których termin przydatności minął, należy natychmiast wymienić.
Istnieje wiele usług przeglądów samochodowych, podczas których technik sprawdza główne układy samochodu i informuje, czy wszystko jest w dobrym porządku. Coroczną inspekcję można przeprowadzić w każdym salonie samochodowym lub warsztacie. Upewnij się, że sprawdzane są wszystkie te same elementy, które sprawdziłbyś, gdybyś wykonywał przegląd samodzielnie.
Coroczna kontrola jest dobrym pomysłem, ponieważ daje możliwość wychwycenia drobnych problemów, zanim wymkną się spod kontroli. Dokładna kontrola zajmie około dwóch godzin i będzie kosztować około 100 dolarów.
Sprawdzanie stanu silnika
Tuning to proces sprawdzania i wymiany wewnętrznych elementów silnika, które są narażone na największe zużycie. Regularny przegląd jest doskonałym sposobem na utrzymanie płynności i wydajności samochodu.
Wewnętrzne ruchome części samochodu (na przykład tłoki, zawory, wał korbowy, korbowody i świece zapłonowe) ulegają znacznemu zużyciu, ponieważ napędzają samochód. Przeglądy pomagają przedłużyć żywotność tych części poprzez wymianę starszych elementów na nowsze, bardziej wytrzymałe.
Chociaż można zaoszczędzić pieniądze wykonując profilaktyczne przeglądy samochodu, przeciętnemu kierowcy może być trudno stwierdzić, kiedy dana część wymaga wymiany. Mechanik może zidentyfikować potencjalne problemy i wymienić zużyte części, zanim spowodują one poważne szkody.
Ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy potrzebne są naprawy
W miarę poznawania funkcji systemów samochodu, będziesz w stanie rozpoznać, kiedy coś nie działa prawidłowo. Kiedy już osiągniesz ten poziom znajomości, będziesz mógł również stwierdzić, kiedy coś wymaga naprawy. Rodzaje problemów, na które należy zwracać uwagę to:
- Palący zapach z wydechu – Palący zapach z wydechu może być oznaką nieszczelności katalizatora lub wadliwego czujnika spalin silnika.
- Odgłosy trzeszczenia podczas zmiany biegów – Jest to znak, że poziom płynu przekładniowego jest niski lub ma niskie ciśnienie.
- Szlifowanie lub piszczenie podczas hamowania – nadmierne szlifowanie lub piszczenie podczas hamowania może wskazywać na konieczność wymiany klocków hamulcowych.
- Nagła utrata mocy – Jeśli doświadczysz nagłej utraty mocy, może to być znak, że w silniku jest mało oleju.
- Powolne wycieki – Małe, powolne wycieki są często trudne do wykrycia. Są one znakiem, że istnieje problem z komponentem, który wycieka.
Regularna konserwacja samochodu to najlepszy sposób na przedłużenie jego żywotności i zapewnienie, że nadal będzie działał bezpiecznie. Jest to również najlepszy sposób na uniknięcie kosztownych napraw, które mogą wgnieść się w Twój portfel.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o konserwacji samochodu, upewnij się, że odwiedzasz swojego mechanika na przegląd co 6 miesięcy. Ważne jest również, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami motoryzacyjnymi, aby wiedzieć o nowych rozwiązaniach, które mogą wpłynąć na długowieczność Twojego samochodu.
Najnowsze komentarze