Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz remontować swój dom, czy masz już za sobą lata doświadczeń, drzwi wewnętrzne mogą stanowić równie duże wyzwanie, jak możliwości. Na szczęście drzwi wewnętrzne są dość powszechnym elementem wyposażenia większości domów. A ponieważ do wyboru jest tak wiele różnych odmian, łatwiej niż myślisz zaprojektować przestrzeń idealną dla Twoich potrzeb i upodobań estetycznych. Od tradycyjnych drzwi drewnianych i stalowych po bardziej nowoczesne klamki i zamki – poniżej przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rodzajów drzwi, abyś mógł podjąć świadomą decyzję przed wyborem odpowiednich drzwi wewnętrznych do swojego domu.

Jak wybrać właściwy typ drzwi wewnętrznych

Wybór odpowiedniego typu drzwi wewnętrznych zależy w dużej mierze od Twojego własnego stylu i wyczucia wystroju wnętrza, a także od usytuowania drzwi w stosunku do innych pomieszczeń w Twoim domu. Istnieją jednak pewne kwestie, o których należy pamiętać niezależnie od wybranego typu drzwi. Na przykład należy upewnić się, że rozmiar i położenie drzwi będą dobrze współgrać z pozostałą architekturą domu.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi drewniane i stalowe Drewniane i stalowe drzwi wewnętrzne to najbardziej uniwersalne z dostępnych rodzajów drzwi. Drzwi te można łatwo zintegrować z projektem i stylem domu, w tym ze stylem innych materiałów wewnętrznych, takich jak farba i okna. Drzwi wewnętrzne z drewna i stali są dostępne w wielu wykończeniach, stylach i kolorach. Można więc dodać ciepła i tekstury do wnętrza domu, wybierając drzwi, które będą pasować do istniejących mebli i wystroju. Ponadto drewniane i stalowe drzwi wewnętrzne mogą być dostępne w różnych stylach i konfiguracjach, w tym z różnymi rodzajami wykończenia, panelami, stylami i wykończeniami. A dzięki dostępności wielu modeli drzwi, możesz wybrać drzwi, które najlepiej pasują do przestrzeni Twojego domu.

Drzwi szklane i z włókna szklanego

Nowoczesne drzwi wewnętrzne często wyposażone są w bardziej współczesne drzwi szklane i z włókna szklanego, które oferują elegancką i nowoczesną estetykę. Tego typu drzwi mogą być bezramowe lub panelowe, zazwyczaj z gładkimi lub wzorzystymi szklanymi panelami. Drzwi szklane i z włókna szklanego są również bardzo łatwe w utrzymaniu, co czyni je doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli domów prowadzących intensywny tryb życia lub mieszkających w wilgotnym klimacie. Wiele szklanych i szklanych drzwi wewnętrznych jest również energooszczędnych, co czyni je atrakcyjną opcją dla świadomych ekologicznie właścicieli domów. Dodatkowo, tego typu drzwi są doskonałym wyborem dla miejsc, w których występuje kondensacja pary wodnej, ponieważ nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem wilgoci.

Drzwi z listwami, okiennicami i naświetlami

Drzwi drewniane i stalowe są uniwersalne, ale mogą też sprawiać wrażenie tradycyjnych lub przestarzałych, jeśli mają zbyt wiele wymyślnych detali. Aby nadać swoim drewnianym i stalowym drzwiom bardziej nowoczesny charakter, rozważ dodanie do nich drzwi z listwami i okiennicami, które posiadają pionowe listwy lub gonty nadające drzwiom bardziej nowoczesny charakter. Alternatywnie, drzwi listwowe i żaluzjowe mogą łatwo przekształcić drzwi drewniane i stalowe z typowych drzwi wewnętrznych w nowoczesną alternatywę. Drzwi listwowe i żaluzjowe są również doskonałym wyborem do pomieszczeń, w których występuje zjawisko kondensacji pary wodnej, ponieważ są odporne na wilgoć. A w połączeniu z naświetlem stanowią elegancką alternatywę dla zwykłych drzwi.

Inne rodzaje drzwi wewnętrznych

Inne rodzaje drzwi wewnętrznych to drzwi szklano-panelowe, drzwi francuskie i okna ryglowe, a także drzwi przeszklone i bejcowane. Drzwi szklane oferują różnorodność stylów, w tym nowoczesne i przejściowe. Natomiast przeszklone i barwione drzwi wewnętrzne oferują szereg stylów, w tym tradycyjny, nadmorski i współczesny. Drzwi szklano-panelowe to także doskonały wybór, jeśli chodzi o niskie koszty utrzymania, ponieważ zazwyczaj nie wymagają konserwacji. Wszystkie te rodzaje drzwi można łatwo łączyć z innymi typami drzwi wewnętrznych.

Wybór odpowiedniej jakości drzwi zewnętrznych dla Twojego domu

Na koniec warto zastanowić się nad jakością drzwi zewnętrznych, ponieważ ma ona duży wpływ na trwałość drzwi wewnętrznych. Na szczęście drzwi zewnętrzne są zazwyczaj projektowane tak, aby służyły przez wiele lat. Nie trzeba się więc spieszyć z wymianą drzwi zewnętrznych zaraz po uszkodzeniu drzwi wewnętrznych, jeśli ulegną one zniszczeniu przez żywioły. Niemniej jednak w pewnym momencie możesz zechcieć wymienić drzwi zewnętrzne, aby odświeżyć ich styl i wygląd. Alternatywnie można wybrać nowe drzwi, które są bardziej odporne na warunki atmosferyczne.

Podsumowanie

Przy projektowaniu wnętrz warto wybrać odpowiedni typ drzwi dla swojego domu. Drzwi drewniane i stalowe są uniwersalne i niedrogie, natomiast drzwi szklane i z włókna szklanego oferują nowoczesną estetykę. Można również wybrać drzwi o konstrukcji płycinowej lub bezramowej, z listwami lub okiennicami oraz z pionowymi lub poziomymi przeszkleniami. Drzwi wewnętrzne są zazwyczaj łatwe w utrzymaniu, trwałe i energooszczędne.