Spowolnienie gospodarcze sprawiło, że wiele osób czuje się zestresowanych finansami. Jednak dla Twojego portfela jest to także okazja do przewartościowania sposobu wydawania pieniędzy. Oznacza to obniżenie kosztów, gdzie tylko się da. Jeśli jesteś taki jak my, prawdopodobnie oznacza to szukanie sposobów na ograniczenie wydatków, zamiast odkrywania nowych pasji lub wydawania pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Dzięki odpowiednim nawykom możesz zacząć oszczędzać już dziś, a w końcu zgromadzić fundusz, z którego już nigdy nie będziesz musiał się martwić. Oto kilka wskazówek, jak obniżyć rachunki za energię elektryczną i zmniejszyć miesięczne wydatki:

Przejście na energooszczędne urządzenia i oświetlenie

Gdy Twoim celem jest obniżenie rachunku za energię, warto najpierw zastanowić się, jak można zmniejszyć jej zużycie. Oznacza to przestawienie się na energooszczędne urządzenia i oświetlenie. Oświetlenie energooszczędne zużywa znacznie mniej energii niż standardowe, więc można zużyć mniej energii na tę samą ilość światła. Energooszczędne urządzenia również zużywają mniej energii niż standardowe. Posiadają one również funkcje, które sprawiają, że są wygodniejsze w użyciu, takie jak funkcje automatycznego wyłączania i cyfrowe wyświetlacze, które można zaprogramować tak, aby wyłączały się, gdy nie są używane. Jeśli chodzi o urządzenia AGD, wybór urządzenia posiadającego certyfikat Energy Star może znacznie obniżyć rachunki za energię.

Zainstaluj technologię inteligentnego domu

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na obniżenie rachunków za energię jest zainstalowanie technologii inteligentnego domu. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w starszym domu. Jeśli mieszkasz w starszym domu, jest bardziej prawdopodobne, że masz urządzenia o słabej izolacji, co oznacza, że istnieje duże ryzyko przegrzania domu. Ryzyko przegrzania domu wzrasta na przykład po wymianie okien, dobudowaniu drugiego piętra lub rozbudowie domu o patio lub poddasze. Właśnie wtedy należy zwrócić uwagę na technologię inteligentnego domu. Może to być zarówno system bezpieczeństwa domu, jak i system zarządzania energią. W przypadku systemu bezpieczeństwa można przypisać uprawnienia różnym użytkownikom i za pomocą aplikacji kontrolować, kto wchodzi i wychodzi z domu. System zarządzania energią umożliwia sprawdzenie ilości zużywanej energii i wprowadzenie automatyzacji w celu ograniczenia jej zużycia. Jeśli więc chcesz natychmiast zacząć oszczędzać energię elektryczną, zainstaluj technologię inteligentnego domu.

Zrezygnuj z urządzeń, które zużywają energię w trybie czuwania

Innym sposobem na obniżenie rachunków za energię jest rezygnacja z urządzeń, które zużywają energię w trybie czuwania. Należą do nich komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, aparaty cyfrowe i inne gadżety, które przez większość czasu siedzą bezczynnie. Jeśli uda się pozbyć urządzeń, które zużywają dużo energii w trybie czuwania, można sporo zaoszczędzić na rachunkach. Korzystanie z usług przechowywania danych w chmurze, takich jak Google Drive czy Dropbox, może być dobrym sposobem na pozbycie się urządzeń, które zużywają dużo energii w trybie czuwania.

Zaprogramuj swój system ogrzewania i chłodzenia tak, by pracował optymalnie

Innym sposobem na obniżenie rachunków za energię jest zaprogramowanie systemu ogrzewania i chłodzenia tak, by działał optymalnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych domów, które mają słabą izolację i są narażone na duże straty energii. System ogrzewania i chłodzenia zużywa dużo energii, gdy nie jest potrzebny. Dlatego staraj się włączać go tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Na przykład, w gorące dni można ustawić system tak, aby klimatyzował dom przy niższej temperaturze, gdy rodziny nie ma w domu. Z kolei w zimne dni system może pracować w trybie odwrotnym, zapewniając ciepło w domu, gdy użytkownik jest w pracy. Można również spróbować zaizolować dom. Izolacja obniża koszty ogrzewania i chłodzenia poprzez dłuższe utrzymywanie ciepła lub chłodu w domu. Wreszcie, jeśli masz bezkanałowy system klimatyzacji, możesz starać się go unikać, gdy dom nie jest używany. Zużywa on dużo energii i jest niepotrzebny w okresie letnim.

Oszczędzaj wodę w swoim domu

Innym sposobem na obniżenie rachunków jest oszczędzanie wody w domu. Zwłaszcza zimą łatwo jest się przegrzać. Może to skutkować wyższymi rachunkami za energię, ponieważ trzeba będzie podkręcić ogrzewanie, aby zrekompensować utratę chłodnego powietrza z zewnątrz. Dlatego w miesiącach zimowych należy starać się utrzymywać w domu niższą temperaturę. Można to zrobić, ustawiając termostat na niższą temperaturę. Jeśli mieszkasz w starszym domu, możesz spróbować go ocieplić, aby obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Można również zainstalować armaturę o niskim przepływie, np. głowice prysznicowe i baterie o niskim przepływie, aby zmniejszyć rachunki za wodę.

Oszczędzaj na transporcie

Innym prostym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wspólne podróżowanie samochodem lub korzystanie z transportu publicznego, kiedy tylko jest to możliwe. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujesz zdalnie. Jeśli pracujesz zdalnie, możesz znaleźć sposób na wspólne przejazdy z innymi osobami. Może to być tak proste, jak zapytanie znajomych, czy nie chcieliby się przejechać lub znalezienie grupy, do której można się zapisać. Innym sposobem na zaoszczędzenie na kosztach transportu jest chodzenie do pracy pieszo lub jeżdżenie rowerem zamiast samochodem. To także świetny sposób na pozostanie aktywnym i jednoczesne oszczędzanie pieniędzy. Jeśli musisz dojeżdżać do pracy samochodem, w miarę możliwości staraj się jeździć wspólnie. Pozwoli to zaoszczędzić na paliwie i uniknąć kłopotów związanych z korkami. Jeśli już musisz jechać samochodem, staraj się trzymać jak najbliżej domu. Pozwoli to uniknąć wysokich kosztów paliwa.

Zmniejsz indywidualne zużycie energii

Ta wskazówka jest podobna do powyższej, ponieważ dotyczy zmniejszenia indywidualnego zużycia energii. Możesz to zrobić, wyłączając światła i urządzenia, gdy nie są używane, oraz odłączając je od prądu, gdy nie są używane. Można też spróbować ograniczyć marnowanie żywności. Można to zrobić, kupując w sklepie spożywczym w dużych ilościach i wykorzystując resztki jedzenia jako drugi posiłek. Wreszcie, staraj się używać klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest potrzebna, i ustawiaj termostat tak, by ochładzał dom, gdy nie jest to konieczne.

Wskazówka dla biznesu: Zwracaj pracownikom wydatki związane z pracą

Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, najlepszym pomysłem jest robienie tego wspólnie. Oznacza to zwracanie pracownikom kosztów związanych z pracą. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja firma często podróżuje samolotem. Wynika to z faktu, że podróż samolotem jest często droższa niż pociągiem czy autobusem. Jeśli często latasz, możesz spróbować podzielić się samochodem z innymi osobami, korzystać z transportu publicznego lub latać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli już musisz lecieć samolotem, spróbuj znaleźć tańsze bilety lub leć poza godzinami szczytu. Pomoże to zaoszczędzić pieniądze.

Elektryczność jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy, ale ważne jest, by używać jej mądrze. Dlatego ważne jest, abyś oszczędzał energię elektryczną, kiedy tylko możesz. Można to robić na wiele sposobów. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz w stanie zaoszczędzić pieniądze na comiesięcznym rachunku za prąd.