Wózek dla dziecka – jaki wybrać?

Wózek to jedna z najważniejszych pozycji na Twojej liście podczas przygotowań do narodzin dziecka. Wózek musi być wygodny, przyjazny dla użytkownika i bezpieczny. Oto kilka kluczowych cech, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów wózka: – typ wózka (głęboki lub wielofunkcyjny, jedno lub dwa siedziska, trzy lub cztery koła); – cechy bezpieczeństwa (od kół po pasy); – cena; – wytrzymałość

Rodzaje wózków.

Przed narodzinami dziecka musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór wózka. Stajemy więc, przed dylematem jaki rodzaj wózka wybrać? Decyzja nie jest łatwa, ponieważ do wyboru mamy kilka rodzajów. Zdecydować się na wózek głęboki a następnie spacerówkę, czy może od razu zakupić zestaw wielofunkcyjny?

W fazie niemowlęcej wózki są używane aktywnie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wybrać wózek, który będzie służył przez wszystkie etapy życia dziecka. Sama gondola użytkowana jest stosunkowo krótko i po tym czasie rodzice muszą wybrać się po zakup spacerówki. Wielofunkcyjny zestawy zawiera wszystkie elementy niezbędne do pielęgnacji niemowlęcia, co sprawia, że jego zakup jest racjonalną decyzją. W jego skład wchodzi nie tylko gondola i część spacerowa, a niekiedy także fotelik samochodowy. Prawidłowo skompletowany zestaw powinien służyć dziecku przez cały okres użytkowania wózka. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, należy rozejrzeć się za dodatkowym zestawem dla noworodka. Jedyny minus takiego rozwiązania, to niestety często bardzo wysoka cena zestawu, która odstrasza przyszłych rodziców.

Dużym plusem natomiast zakupu dwóch oddzielnych wózków jest możliwość wyboru różnych firm, oraz ich wydłużona gwarancja, która jest bardzo ważna w przypadku intensywnej eksploatacji.

Kolejna zaleta zakupu oddzielnych zestawów, jest dla rodziców, którzy nie mają wystarczająco miejsca na przechowywanie nieużywanej części spacerowej podczas użytkowani gondoli. W zestawach 2 w 1 natomiast część spacerowa jest znacznie większa od zwykłych spacerówek. Ma to ogromne znaczenie podczas wspólnych wyjazdów.

Koła

Bez względu na to, jaki typ wózka wybierzesz, najważniejszą rzeczą jest zwrócenie uwagi na koła. Materiał, z którego są wykonane w połączeniu z ich konstrukcją i sposobem montażu jest głównym czynnikiem decydującym o tym, jak wygodnie będzie Twojemu dziecku podczas odpoczynku, relaksu czy nawet zabawy w wózku.

Najpopularniejszą opcją są z pewnością koła pompowane, a następnie żelowe. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, jeśli chodzi o ich wybór dla Twojego komfortu:

• Koła pompowane są bardzo wygodne dzięki swojej amortyzacji, jednak są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba także pamiętać o ich pompowaniu, czy konserwacji.
  • Koła żelowe są ostatnio bardzo modne i dodawane najczęściej w wózkach wielofunkcyjnych. Są całkowicie bezobsługowe, jednak ich główną wadą jest cena, ponieważ wózki z tymi kołami są zdecydowanie droższe od pozostałych modeli.
  • Koła piankowe, stworzone zostały z pianki połączonej z kauczukiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu są lekkie i bardzo wytrzymale. Nie potrzebują pompowania, przez co są praktycznie bezobsługowe. Jedyny ich minus, to brak jakiejkolwiek amortyzacji, przez co dziecko jest narażone na odczuwanie nierówności terenu.

Jedną z najważniejszych cech dobrych wózków dla dzieci jest ich zwrotność. Wózki z trzema lub czterema kołami są lepsze od wózków z dwoma kołami, ponieważ pozwalają na swobodne poruszanie się po przeszkodach, zniszczonym bruku lub chodnikach, krawężnikach i pochyłościach.

Jeśli chodzi o wózki dziecięce, system składania jedną ręką jest koniecznością! Ułatwia on wkładanie złożonego wózka do bagażnika samochodu i pozwala na łatwe przenoszenie go podczas podróży samolotem lub pociągiem. Mniejsze składanie i koła, które można łatwo zdjąć do transportu to również cechy zalecane dla wszystkich nowych rodziców.

Zmiana pozycji dziecka w wózku jest bardzo ważna, a zmiana ta ma ogromny wpływ na dziecko pod względem jego samopoczucia. Dlatego zwracamy na to zagadnienie dużą uwagę. Wiele wózków dziecięcych wyposażonych jest w funkcję, która odpowiada za pozycję leżącą. Twoje dziecko będzie czuło się w wózku bezpiecznie i zdrowo tylko wtedy, gdy będzie on idealnie dopasowany. Wózki bardzo często wyposażone są w następujące akcesoria: daszek przeciwsłoneczny, w pełni odchylany podnóżek, trzy pozycje szelek oraz pięciopunktowe szelki bezpieczeństwa.

Przy wyborze wózka należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest tapicerka. Powinien być łatwy w czyszczeniu i trwały. Tapicerka wózków i systemów podróżnych często  wykonana jest z hydrofobowej tkaniny poliestrowej, bardzo trwałej i łatwej do utrzymania w czystości, a także zapewniającej wentylację dzięki swoim porom. Woda szybko odparowuje z tego materiału.

Kolejną bardzo ważną cechą wózka jest hamulec, który wpływa na bezpieczeństwo naszego dziecka i zapobiega niekontrolowanemu przemieszczaniu się wózka.