Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem systemu klimatyzacji w swoim domu, to prawdopodobnie chcesz wiedzieć, ile to będzie kosztować. W końcu nie każdy może sobie pozwolić na wydanie tysięcy dolarów na nową jednostkę klimatyzacyjną. Na szczęście jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby ograniczyć koszty i upewnić się, że nowy klimatyzator nie stanie się finansowym drenażem. W tym miejscu przedstawimy kilka ważnych czynników kosztowych, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania projektu klimatyzacji. Po dokładnym zapoznaniu się z tymi kosztami powinno być Ci znacznie łatwiej porównać różne modele i dostawców, aby znaleźć najbardziej opłacalne rozwiązanie dla Twojego domu.

Jaki jest średni koszt instalacji systemu klimatyzacji?

Chociaż koszty różnią się w zależności od wielkości domu, w którym instalowany jest system, a także od marki i modelu, który wybierzesz, średni koszt instalacji systemu klimatyzacji wynosi od 30 000 do 80 000 zł. Wyższy przedział dotyczy domów, które są większe i znajdują się w gorętszym, południowym klimacie. Niższa wartość jest przeznaczona dla domów w chłodniejszym klimacie, takich jak północno-zachodni Pacyfik. Jeśli przestrzeń i klimat pozwalają na zainstalowanie systemu, prawdopodobnie jego koszt będzie niższy od podanych średnich. Oprócz kosztu systemu, konieczna będzie także instalacja klimatyzatora. Będzie to zależało od tego, jak dużo miejsca zajmie nowy klimatyzator. Należy również pamiętać, że klimatyzator zajmie część przestrzeni życiowej w domu, dlatego należy się upewnić, że dom będzie w stanie go pomieścić.

Dowiedz się, jaka jest różnica między kosztem podstawowym a kosztem premium.

Wielu producentów i dostawców często reklamuje swoje urządzenia jako posiadające podstawowy lub niski koszt instalacji, a następnie podaje wyższy koszt za instalację premium tego samego urządzenia. Należy mieć świadomość, że wiele z tych urządzeń ma podstawowy koszt instalacji, ale koszt instalacji premium jest często wielokrotnie wyższy od kosztu instalacji podstawowej. Wynika to często z kosztu dodatkowych części lub części o wyższej jakości, które są wymagane w przypadku instalacji premium.

Koszty sprzętu – wężownica parownika, rurki itp.

Koszty te będą się różnić w zależności od wielkości i typu posiadanego systemu. Często jednak mieszczą się w przedziale 7 000 zł. Podobnie jak w przypadku kosztów instalacji systemu klimatyzacji, koszty te zależą od wielkości i klimatu domu.

Koszty instalacji – robocizna i materiały

Koszt instalacji systemu klimatyzacji zależy na ogół od wielkości i typu posiadanego systemu. Średni koszt instalacji systemu typu split wynosi 80zł za metr kwadratowy. Cena będzie się różnić w zależności od klimatu i wykonawcy, z którego usług korzystasz. Koszt robocizny będzie zależał od wielkości zadania i doświadczenia wykonawcy.

Zysk, jaki osiągniesz z inwestycji w klimatyzację

Zysk, jaki osiągniesz z inwestycji w klimatyzację, zależy od kilku czynników. Warto zauważyć, że początkowy koszt klimatyzatora jest zwykle wyższy niż innych urządzeń domowych, takich jak zmywarka. Wynika to z wyższego kosztu czynnika chłodniczego, który zasila system. Można się tego jednak spodziewać, ponieważ dobry klimatyzator pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię każdego miesiąca. Warto również zauważyć, że koszt konserwacji klimatyzatora jest często wyższy niż koszt konserwacji pieca.

Klimatyzatory to opłacalna inwestycja dla właścicieli domów, którzy mieszkają w ciepłym klimacie; jednak koszt instalacji klimatyzatora różni się znacznie w zależności od wielu czynników, w tym wielkości domu, klimatu, typu posiadanego systemu i wykonawcy, którego zatrudniamy. Dobra wiadomość jest taka, że koszty te są często niższe, niż można by się spodziewać, dzięki różnym strategiom obniżania kosztów, takim jak efektywna konserwacja klimatyzatora i stosowanie klimatyzatora o wysokiej wydajności. Przy starannym planowaniu można korzystać z nowoczesnego klimatyzatora, nie szczędząc pieniędzy.

Sprawdź także odgrzybianie klimatyzacji.