Rowery są częścią naszego codziennego życia już od wieków. Nie tylko pomagają dostać się z punktu A do punktu B, ale także oferują wiele korzyści poza siodełkiem. Mogą być używane do różnych celów, od dostępu do trudno dostępnych miejsc po dojazdy do szkoły lub pracy. Obecnie istnieje tak wiele różnych rodzajów rowerów z tak wieloma różnymi specyfikacjami, że może to być mylące przy podejmowaniu decyzji, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, zawsze warto zadać sobie te pytania: Ile ważysz? Ile miejsca masz do dyspozycji w swoim domu? Czy jest tam miejsce na system przechowywania rowerów? Czy planujesz często jeździć na rowerze? Jeśli powyższe odpowiedzi nie są pozytywne, istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie Cię stać na podstawowy rower szosowy lub wysokiej klasy rower miejski. Jeśli jednak odpowiedziałeś „tak” na wszystkie lub niektóre z tych pytań, to mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i poprowadzi Cię w kierunku roweru odpowiedniego dla Twoich potrzeb.

Jaki jest odpowiedni rodzaj roweru dla mojego budżetu?

Rowery są bardzo drogie, a najdroższe modele są sprzedawane tylko dla elitarnych kolarzy. Istnieje wiele czynników, które wchodzą w skład decyzji o tym, jaki jest odpowiedni rower dla Twojego budżetu, a my omówimy je poniżej.

Po pierwsze, musisz znać swoje ciało. Większość ludzi uważa, że najlepiej sprawdza się podstawowy rower wyprostowany, z przednim kołem bliżej ziemi i tylnym kołem wyżej. Jeśli jesteś cięższy lub masz szersze plecy, rower typu drop-bar może być dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem roweru, możesz rozważyć system, w którym możesz puścić kierownicę i sterować rowerem za pomocą stóp. Jest to tzw. rower ze wspomaganiem pedałowania, który staje się coraz bardziej popularny dzięki popularności rowerów elektrycznych.

Można również pomyśleć o zakupie taniego roweru składanego, który można zabrać ze sobą w podróż. Często łatwiej jest go przechowywać i zabierać ze sobą, gdy jesteś w ruchu.

Jak wybrać odpowiedni rower dla swojej wagi

Waga jest prawdopodobnie najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego roweru dla Ciebie. Jeśli masz bardzo niską wagę, lekki rower może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak jesteś naprawdę ciężki i trudno Ci wsiadać i zsiadać z roweru, ciężki rower może być dla Ciebie najlepszy.

Waga jest połączeniem masy Twojego ciała i masy roweru, na którym jeździsz. Im cięższy rower, tym jest on bardziej stabilny i tym mniej wysiłku trzeba włożyć, aby się poruszać. Jeżeli trudno Ci wsiadać i zsiadać z roweru, być może potrzebujesz cięższego roweru.

Jak wybrać rower odpowiedni dla Twojego wzrostu

Większość ludzi uważa, że z wiekiem większy rower jest wygodniejszy. Wynika to z wielu czynników, w tym zapalenia stawów, sztywniejszych mięśni i wyższego środka ciężkości. Oznacza to, że większy rower będzie prawdopodobnie wygodniejszy niż mniejszy, nawet jeśli ważysz tyle samo, co w wieku 30 lat. Jeśli masz mniej niż 6 stóp wzrostu, możesz rozważyć mniejszy rower, który jest łatwiejszy do przechowywania i transportu. Z drugiej strony, jeśli masz 6 stóp lub więcej, duży rower może być dla Ciebie lepszy.

Jeśli masz ponad 6 stóp, prawdopodobnie powinieneś rozważyć zakup mniejszego roweru. Dzieje się tak dlatego, że osoby o wzroście 6 stóp lub więcej mają zazwyczaj dłuższy tułów i nogi, co oznacza, że mniejszy rower będzie dla Ciebie wygodniejszy.

Jak wybrać rower odpowiedni dla Twojego poziomu sprawności fizycznej

Jeśli nie jesteś zbyt sprawny fizycznie, możesz rozważyć rower o luźniejszej konstrukcji, tak byś nadal mógł wsiadać i zsiadać z niego ze względną łatwością. Z drugiej strony, jeśli jesteś całkiem sprawny i chcesz mieć rower, który jest najtwardszą rzeczą, jaką możesz pchać, to rower wyścigowy lub zjazdowy będzie dla Ciebie prawdopodobnie zbyt twardy.

Jeśli decydujesz się na rower tylko po to, aby jeździć na nim regularnie, sposób, w jaki go wybierzesz, może mieć duże znaczenie.

Rowery nie są tworzone z myślą o wyścigach czy przemierzaniu szlaków, więc jeśli nie planujesz poważnej wspinaczki lub wyścigów, powinieneś rozważyć bardziej konwencjonalny rower.

Jaki jest najlepszy typ roweru dla doświadczonego rowerzysty?

Jeśli jesteś doświadczonym rowerzystą i od lat regularnie jeździsz na rowerze, powinieneś rozważyć zakup roweru o większej liczbie funkcji. Na przykład, jeśli przechowujesz swój rower w garażu i jeździsz nim tylko latem, możesz rozważyć rower górski. Są one znacznie lżejsze i łatwiejsze do przechowywania niż rowery szosowe, a ponadto oferują lepsze osiągi w terenie.

Jeśli jeździsz rekreacyjnie, rower miejski jest prawdopodobnie dla Ciebie odpowiedni. Tego typu rowery są łatwe w prowadzeniu i nie wymagają specjalnych umiejętności, co czyni je dobrym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z kolarstwem.

Technologia rowerowa przeszła długą drogę w ciągu ostatnich 100 lat i jesteśmy w stanie jeździć znacznie bardziej komfortowo niż jeszcze 10 lat temu. Doprowadziło to do znacznego wzrostu wykorzystania rowerów, a więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej decyduje się na codzienną jazdę rowerem do pracy.

Mając to na uwadze, należy zauważyć, że im bardziej powszechny jest rower, tym mniej kosztowne jest jego utrzymanie i tym bardziej prawdopodobna jest jego kradzież. Prawdopodobieństwo kradzieży rowerów jest większe w najdroższych dzielnicach miasta, więc jeśli są Państwo gotowi znieść pewne ryzyko, warto poszukać dalej.

Jeśli chcesz zachować swój rower w jak największym stopniu, rozważ inwestycję w dobrej jakości zamek, aby go zabezpieczyć. Dodatkowo, powinieneś regularnie czyścić swój rower, aby utrzymać go w optymalnym stanie.