Pompy ciepła to skuteczny sposób na zwiększenie efektywności energetycznej domu. Systemy te przenoszą ciepło z jednego miejsca i uwalniają je do przestrzeni, która jest chłodniejsza. Pompy ciepła działają poprzez zasysanie ciepła z powietrza, a następnie uwalnianie go do innej przestrzeni, gdzie powietrze jest chłodniejsze. Ponieważ pobierają one ciepło z jednego miejsca i wpychają je do drugiego, można je stosować w miejscach, w których nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła słonecznego, aby zrekompensować zapotrzebowanie na światło sztuczne, np. w nocy lub w pochmurne dni. Są one również bardziej wydajne, jeśli zostaną zainstalowane w większej przestrzeni, takiej jak strych lub piwnica, w przeciwieństwie do mniejszych pomieszczeń. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działają pompy ciepła i jak można je zainstalować.

Jak działa pompa ciepła

Pompy ciepła są formą chłodzenia, podobnie jak klimatyzator jest formą klimatyzacji. Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z ciepłego miejsca do chłodniejszego. Działa ona podobnie jak chłodnictwo: pobiera ciepło z otoczenia i oddaje je w chłodniejszy sposób. Główne części pompy ciepła to sprężarka, skraplacz i wentylator. Sprężarka wytwarza energię potrzebną do przenoszenia ciepła. Posiada ona obracające się części, które pod wpływem ciśnienia sprężają gaz przepływający przez system, powodując jego ruch i przekształcenie w gorący gaz, który jest wykorzystywany przez skraplacz do wytwarzania chłodnego powietrza. Skraplacz jest miejscem, w którym uwalniane jest chłodne powietrze. Ma on w sobie wężownicę z drutu, która jest chłodzona przez przepływające nad nią powietrze. Wentylator przepycha powietrze w chłodzonej przestrzeni. Jest on również wyposażony w silnik, więc można nim sterować zdalnie.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła, ale wszystkie działają w podobny sposób. Dzieli się je według źródła ciepła, ilości ciepła, jaką wytwarzają, oraz powierzchni, jaką mogą ogrzać lub schłodzić. – Mieszkaniowa pompa ciepła: Ogrzewanie i chłodzenie. Najbardziej rozpowszechniony typ pompy ciepła. – Kondensacyjna pompa ciepła: Ogrzewanie i chłodzenie. Tego typu pompy ciepła skraplają powietrze, więc nie potrzebują sprężarki i są mniejsze niż modele domowe. Są również cichsze. – Ewaporacyjna pompa ciepła: Tylko ogrzewanie. Tego typu pompy ciepła wykorzystują proces zwany parowaniem do wytwarzania ciepła. Gdy ciekła woda, taka jak w grzejniku, jest schładzana poniżej temperatury zamarzania, zamienia się w gaz. Gaz ten jest następnie wykorzystywany do produkcji ciepła. Tego typu pompy ciepła są przeznaczone wyłącznie do mniejszych pomieszczeń, takich jak weranda na świeżym powietrzu lub mały pokój. Nie wytwarzają one tak dużo ciepła i są przydatne tylko do ogrzewania niewielkiej powierzchni.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie jest dużo naturalnego światła słonecznego, może Ci się wydawać, że pompa ciepła nie jest Ci potrzebna. Jednak o ile pompy ciepła są bardziej wydajne, gdy są zainstalowane na dużej przestrzeni, o tyle niekoniecznie są bardziej wydajne na mniejszej przestrzeni. Dzieje się tak dlatego, że pompy ciepła są znacznie bardziej efektywne w wytwarzaniu gorącego powietrza. Pompa ciepła jest bardziej efektywna w wytwarzaniu gorącego powietrza niż jego chłodzeniu. Niektórzy ludzie wybierają pompę ciepła, ponieważ chcą mieć możliwość regulowania temperatury pompy ciepła. Pompa ciepła wytwarzająca gorące powietrze jest droższa w chłodzeniu niż taka, która wytwarza chłodne powietrze.

Instalacja pompy ciepła w istniejącym domu

Wybierając pompę ciepła do istniejącego domu, jednym z pierwszych pytań, jakie należy sobie zadać, jest pytanie, gdzie w domu będzie dostarczane ciepło? Pompy ciepła mogą być rozdzielone między wnętrze domu a zewnątrz lub mogą być zainstalowane wewnątrz domu. W obu przypadkach źródłem ciepła będzie powietrze zewnętrzne lub wewnętrzne. Powietrze wewnętrzne jest zazwyczaj recyrkulowane, co oznacza, że wraca przez pompę ciepła. Proces ten sprawia, że jest ona bardziej wydajna. Innym kluczowym pytaniem, które należy zadać, jest to, jakiego typu pompy ciepła potrzebujesz. Większość ekspertów zgadza się, że najlepszym wyborem dla istniejącego domu jest jednostka łącząca ciepło i powietrze (lub chłodzenie). Jednostka skojarzona wytwarza zarówno ciepłe, jak i chłodne powietrze, co jest zwykle najbardziej efektywnym sposobem ogrzewania i chłodzenia domu. Aby zainstalować pompę ciepła w istniejącym domu, należy najpierw wygospodarować miejsce na poddaszu lub zainstalować jednostkę zewnętrzną na podwórzu.

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła są najlepsze w wytwarzaniu gorącego powietrza, dlatego są bardziej wydajne, gdy używa się ich do ogrzewania pomieszczeń. Mogą być używane do ogrzewania pomieszczeń wewnątrz domu, takich jak łazienka czy kuchnia. Mogą też być wykorzystywane do ogrzewania przestrzeni zewnętrznych, takich jak weranda, patio czy basen. Większość pomp ciepła może wytwarzać gorące powietrze o temperaturze od 68°F do 80°F. Oznacza to, że można ich używać do ogrzewania pomieszczeń zewnętrznych, takich jak patio, baseny, spa lub wiaty. Można ich również używać do ogrzewania pomieszczeń zewnętrznych w bardzo gorące dni, gdy temperatury sięgają 80°C. Pompy ciepła są mniej wydajne, gdy są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, dlatego trzeba je podkręcić lub użyć klimatyzatora, aby obniżyć temperaturę.

Chłodzenie pompą ciepła

Pompy ciepła są świetne w wytwarzaniu gorącego powietrza, ale mają też tendencję do wytwarzania dużej ilości powietrza chłodnego. Dlatego często można je wykorzystywać jako klimatyzatory. Najbardziej efektywnym rodzajem chłodzenia za pomocą pompy ciepła jest chłodzenie wyparne. W tym typie wykorzystuje się wentylator do przepychania powietrza przez wodę w wężownicy, która jest schładzana i wykorzystywana do wytwarzania większej ilości powietrza. Wadą tego typu pomp ciepła jest to, że nie są one tak wydajne jak tradycyjne klimatyzatory. Można je stosować tylko w pomieszczeniach, które nie wymagają tak dużego chłodzenia, takich jak mały pokój lub weranda w ciepły dzień.

Pompa ciepła to skuteczny sposób na zwiększenie efektywności energetycznej domu. Pompy ciepła skutecznie przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego i można je stosować w miejscach, w których nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła słonecznego, aby zrównoważyć zapotrzebowanie na światło sztuczne, np. w nocy lub w pochmurne dni. Pompy ciepła są również bardziej wydajne, jeśli są zainstalowane w większej przestrzeni, takiej jak strych lub piwnica, w przeciwieństwie do mniejszych pomieszczeń. Pompy ciepła są dostępne w ofercie wielu firm i producentów, a ich instalacja jest dość prosta. Jeśli chcesz, aby Twój dom był bardziej energooszczędny, zainstalowanie pompy ciepła jest świetnym rozwiązaniem.