Aby uzyskać piękny wygląd mebli, wybierz styl retro. Styl retro staje się coraz bardziej popularny nie tylko wśród młodych ludzi czy tych, którzy kochają modernizm. Oprócz tego, że są nieskażone przez czas, meble retro mają piękne i niepowtarzalne formy, które wyróżniają je spośród innych stylów i są wykorzystywane na wiele sposobów – jako wygodne siedzisko, doskonały stojak pod telewizor, jako stół jadalny.

Czym jest są meble w stylu retro?

Meble i akcesoria wykonane są z najwyższej jakości drewna, powierzchnia lakieru jest impregnowana i polerowana. Styl retro łączy się z nowoczesną funkcjonalnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Nic nie daje takiego komfortu jak wysokiej jakości meble. Aranżacja pokoju w stylu retro łączy w sobie elementy nowoczesne i vintage. Charakteryzują ją takie cechy jak: minimalizm; monochromatyczna paleta barw (odcienie bieli i czerni); wykorzystanie oryginalnych mebli z lat 60, 70 czy 80; podkreślenie indywidualności w aranżacji wnętrza, stworzenie stylowej i funkcjonalnej przestrzeni o niepowtarzalnym klimacie. Ten trend w aranżacji wnętrz opiera się na kontrastowych zestawieniach, które podkreślają pewne części wnętrza, tworząc efekt przyciągający wzrok. Na przykład, możesz użyć półek, które są zazwyczaj uważane za typowe dla stylu nowoczesnego, razem z luksusowymi meblami z lat 50-tych.

Styl mebla retro przypomina wzornictwo typowych polskich mebli z lat 60. i 70. XX wieku, charakteryzujących się prostą konstrukcją skrzyniową z charakterystycznymi technikami: gięcia parowego cokołów i nóg oraz obróbki płyt drewnianych.

Styl retro miesza przeszłość z teraźniejszością. Jest to coś, co to wnętrze robi szczególnie dobrze. Nie możesz więc mieć armatury do kuchni w stylu retro, ale możesz na przykład użyć szkła jako elementów dekoracyjnych, by nadać kuchni w stylu retro powiew nowoczesności. Używane są także żywe kolory, co nadaje pomieszczeniom w stylu retro bardzo szczególny charakter. Wybór mebli w stylu retro jest również ograniczony przez epokę, w której ten styl był popularny; od lat 50. do 70. Styl retro tradycyjnie charakteryzuje się materiałami takimi jak mahoń i mosiądz w połączeniu z elementami charakterystycznymi dla tej konkretnej epoki.

Urządzanie w stylu retro

Styl retro, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest na języku wzornictwa minionych dekad. Od mebli i akcesoriów po ubrania i elementy wystroju wnętrz, styl ten stara się przywołać uczucia i wspomnienia z poprzednich dekad. Parkiety w pomieszczeniach w stylu retro odsyłają nas do przeszłości. Pasują do klasycznych mebli z lat 60-tych i 70-tych i wnoszą to klasyczne uczucie z powrotem do pokoju.

Ściany powinny być pomalowane w pastelowych odcieniach błękitu, zieleni lub różu. Podłoga może być wykonana z parkietu, dużych drewnianych desek lub płytek. Może być też mieszanka tych materiałów. Jeśli chcesz mieć więcej przestrzeni, możesz pod stolikiem do kawy położyć dywanik.

Kolorowe tapety, półki wypełnione unikalnymi przedmiotami dekoracyjnymi, meble retro i wzorzysta podłoga korkowa to tylko kilka opcji, które możesz sprytnie wkomponować w swój projekt. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pomaluj ściany i sufity na żywe pastelowe kolory i połącz je z wzorzystymi tapetami i stylowymi meblami w neutralnych kolorach, które łatwo ze sobą mieszać i dopasowywać.